Toronto Shorts Fest
 
 
 
 

PAST WINNERS
 

2018 WINNERS

Best Foreign Film

Wave

Drama / Ireland / 14 min 

Director: Benjamin Cleary, TJ O'Grady Peyton

Producers: Rebecca Bourke


Best Drama

Eleftheromania

Drama / Canada / 20 min

Director: David Antoniuk

Producers: Joanna Tsanis, Charles M. Scott, Gregory C. Pappas


Best Comedy

House Rules

Comedy / USA / 13 min

Director: Sean Robinson

Producer: Sean Robinson, Jessica Fernando


Best Animation

Weekends

Animation / USA  / 16 min

Director: Trevor Jimenez

Producers: Jeremy Slome


Best Documentary

Unbreakables

Documentary / Canada / 11 min

Director: Matthew Barnett, Tatjana Green

Producers: Theodor Arhio, Tasha Dean, Sarah Krass, Shaka Licorish, Kiki Divic


Best Experimental Film

An Army of Hearts

Experimental / Canada / 6 min

Directors/Producers: Alex Duncan, Lauren Bercovitch


Best Music Video

Stand Down

Music Video / USA / 7 min

Directors: Dana Tynan, Kario Salem

Producers: Dana Tynan, Gabrielle Yuro

2017 WINNERS

  
Best Foreign Film
Watu Wote - All Of Us
Drama / Germany / 23 min 
Director: Katja Benrath
Producers: Tobias Rosen

Best Drama
FTL
Drama / Canada / 17 min
Director: Adam Stern
Producers: Sara Irvine-Erickson, Todd Giroux

Best Comedy
Evil Woman
Comedy / USA / 14 min
Director: Danny Turkiewicz
Producer: Dylan Roast

Best Animation
Mamoon
Animation / United Kingdom  / 6 min
Director: Ben Steer
Producers: Tom Box / Blue Zoo Animation

Best Documentary
The Spring
Documentary / USA / 14 min
Director: Delaney Buffett
Producers: Delaney Buffett, Chloe Corner, Katie Corwin

Best Experimental
Vacant
Experimental / USA / 10 min
Director: Nina Lisandrello
Producers: Jennifer Haufler, Rebekah Boisvert

Best Canadian Film
The Immaculate Conception Photography Gallery
Drama / Canada / 14 min
Director: Jeffrey Zablotny
Producers: Elli Weisbaum, Taylor Bateman
 

2016 WINNERS

  
 
Best Experimental
Color of Reality
Director/Writer: Jon Booz
Producers: Alexa Meade, Kalie Acheson
 

 
Best Animation
Oscar
Director: Marie-Josee Saint-Pierre
Producers: Marie-Josee Saint-Pierre, Marc Bertrand 
 

 
Best Foreign Film
Mausoleum 
Estonia 
Director/Writer: Lauri Randla
Producers: Peeter Urbla, Osku Pajamaki
 

 
Best Comedy
Acting Up
Director: Chris Ross
Producers: Vanessa Burns, Freya Ravensbergen
 

 
Best Drama
Mr. Bernstein
Director: Francine Zuckerman
Producers: Jessica Adams, Francine Zuckerman
 

 
Best Music Video
I Want To Know What Love Is
Director: Filip Nilsson
Producers: Erick Lundqvist, Filip Nilsson
 

 
Best of Canada
The Blue Jet
Director/Writer/Producer: Lawrence Lam
 

 
Best Documentary
Good Lovelies - Burn the Plan
Director: Matt Barnett
Producer: Tatjana Green
 
 
 

2015 WINNERS

  
THE Best
Wien for Life
Comedy / Belgium / 24 min. 
Director: Alidor Doflfing 
Producer: Sieber Marly
 

 
Best Foreign Film
Esclava (Slave)
Drama / Mexico / 13 min. 
Director: Amat Escalante 
Producer: Luis Ángel Ramírez 
 

  
Best Drama 
Dolores
Drama / USA / 12 min. 
Director/
Producer: Scarlet Moreno 
 

 
Best Comedy 
Edit > Undo 
Comedy / Canada / 18 min. 
Director: Daniel Clements 
Producers: Shera Everett Singh, Daniel Clements 

 
Best Documentary 
The Interpreters  
Documentary / Canada / 15 min. 
Director: Patrick Reed 
Producers: Michelle Shephard and Patrick Reed 
 

  
Best Experimental 
Marian 
Experimental / USA / 11 min. 
Director: Shom Ghosh 
Producer: Danelle Eliav, John Prince 
 

  
Best of Canada
Busy Bee
Comedy / Canada / 10 min. 
Director: Myke Bakich 
Producer: Chandra Michaels 
 
it’s possible that there will be no awards given in that category
 
 

Powered by Evolve Online